W dniach 10-12 maja w Przemyślu odbył się jubileuszowy 35. Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego.
Festiwal zainaugurował koncert Lwowskiej Kapeli Podwórkowej „Ta Joj” im. Kazimierza „Kija” Galikowskiego z Przemyśla. Zaś jego główną część stanowiły prezentacje konkursowe 15 kapel z całej Polski. Występy zespołów oceniało jury w składzie: Andrzej Guran muzyk z Przemyśla; Bożena Lewandowska etnomuzykolog, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego; Grzegorz Pecka wykładowca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Jerzy Dynia muzyk, dziennikarz rzeszowskiego oddziału TVP.
Pierwsze miejsce na festiwalu zajęła Przasnyska Kapela Podwórkowa. Drugie miejsce przyznano Kapeli Podwórkowej „Paka Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego, a trzecie Kapeli Podwórkowej „Tońko” z Dynowa.
Przemyski festiwal jest najstarszym tego typu w Polsce, powstał w 1976 r., od 2008 r. nosi imię Jerzego Janickiego – nieżyjącego scenarzysty, dramaturga i dziennikarza, wielokrotnego jurora przemyskiego festiwalu.
Organizatorem festiwalu było Centrum Kulturalne w Przemyślu, patronat medialny nad imprezą objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny 24, Życie Podkarpackie.
Powiat przasnyski - powiat w województwie mazowieckim (północna część) ze stolicą w Przasnyszu. Zaliczają się do niego gminy Przasnysz (gmina miejska), Chorzele, Czernice Borowe, Jednorożec, Krasne, Krzynowłoga Mała, Przasnysz (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku. Powiat zajmuje dużą powierzchnię, bo jest to 1217 km², ale jest słabo zaludniony. Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka tu średnio 44 osób, co daje ogólną liczbę ludności w liczbie 54 tys. Powiat może się pochwalić olbrzymią ilością lasów, co umożliwia polowania, zbieranie grzybów i relaks na świeżym powietrzy w urokliwych miejscach. Inną dużą atrakcją turystyczną są bez wątpienia spływy kajakiem rzeką Omulew. Na bardziej zorganizowane podziwianie wspaniałości powiatu pozwolą turystyczne szlaki.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola