Działania związane z Młodzieżową Radą Miasta w Przasnyszu nabierają tempa. Po wyborach, które odbyły się 25 października, grupa 15 radnych i 5 przedstawicieli szkół wzięła udział w 3-dniowym szkoleniu integracyjnym (09-11.11.2012r), którego celem było wprowadzenie w specyfikę działania młodzieżowego samorządu. Szkolenie było prowadzone przez trenerów z Fundacji Civis Polonus, w ramach realizacji projektu „Młodzieżowa Rada Miasta jako sposób na obywatelskie zaangażowanie młodych ludzi" współfinansowanego z budżetu Miasta.
Pierwszego dnia szkolenia młodzieżowi radni wzajemnie się poznawali, dowiadywali się o swoich mocnych i słabych stronach, dyskutowali o tym, czym chcieliby się zająć w radzie. Poznali też najważniejsze cele i zasady działania młodzieżowych rad w Polsce, podstawę prawną ich działania i dobre praktyki z całego kraju. Uczestniczyli też w spotkaniu z władzami miasta i w wycieczce po Urzędzie Miasta, dzięki której mieli w praktyce poznać funkcjonowanie samorządu terytorialnego.
W kolejnych dniach szkolenia radni mieli okazję poćwiczyć komunikację i pracę w grupie, m.in. wykonując znane w świecie biznesu ćwiczenie pod nazwą „Wyzwanie Marschmallow" (Marschmallow Challenge), która w praktyce sprawdza umiejętności współpracy. Co ciekawe, osiągnięte wyniki plasują przasnyskich młodzieżowych radnych znacznie powyżej światowej średniej. Młodzi tworzyli także własną mapę miasta, zaznaczając na niej miejsca ciekawe i nieciekawe, bezpieczne i niebezpieczne - wysuwając wnioski dotyczące tego, co dobrze funkcjonuje w Przasnyszu, a co warto zmienić.
Ostatniego dnia szkolenia MRMP pracowała nad bardziej pogłębioną diagnozą środowiska lokalnego, która zaowocowała wieloma pomysłami na konkretne działania. Radni pracowali także nad sztuką przemawiania publicznego i rozmów z dorosłymi decydentami.
Po trzech dniach nauki nadszedł czas na wybory władz w Młodzieżowej Radzie. 12 listopada 2012 roku odbyła się w I sesja Młodzieżowej Rady Miasta Przasnysz. Inauguracyjną sesję otworzył Piotr Jeromin Przewodniczący Rady Miejskiej i wraz z Burmistrzem Waldemarem Trochimiukiem wręczyli młodzieżowym radnym listy gratulacyjne. Kolejnym punktem obrad był wybór przewodniczącego. Po przeprowadzeniu tajnych głosowań, młodzi radni zdecydowali, że na czele prezydium rady stanie Paulina Tadrzak. Przy stole prezydialnym zasiądą również Mateusz Pietrzak i Rober Łoś, którym powierzono funkcję wiceprzewodniczących. Sekretarzem Młodzieżowej Rady Miasta Przasnysz została Magdalena Bieńkowska.
Radni pozostali:
Natalia Sawicka (LO KEN)
Maria Trzcińska (LO KEN)
Daniel Holm (Akademickie LO)
Oskar Radomski (Gimnazjum TPZP)
Szymon Jakubiak (ZSP okręg Mazowiecka)
Paweł Rudowski (ZSP okręg Mazowiecka)
Michał Płocharz (ZSP okręg Sadowa)
Tomasz Kamiński (ZSP okręg Sadowa)
Kacper Wilga (Publiczne Gimnazjum)
Mateusz Chrostowski (Publiczne Gimnazjum)
Anna Tomaszewska (szkoła zamiejscowa).
Powiat przasnyski - powiat w województwie mazowieckim (północna część) ze stolicą w Przasnyszu. Zaliczają się do niego gminy Przasnysz (gmina miejska), Chorzele, Czernice Borowe, Jednorożec, Krasne, Krzynowłoga Mała, Przasnysz (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku. Powiat zajmuje dużą powierzchnię, bo jest to 1217 km², ale jest słabo zaludniony. Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka tu średnio 44 osób, co daje ogólną liczbę ludności w liczbie 54 tys. Powiat może się pochwalić olbrzymią ilością lasów, co umożliwia polowania, zbieranie grzybów i relaks na świeżym powietrzy w urokliwych miejscach. Inną dużą atrakcją turystyczną są bez wątpienia spływy kajakiem rzeką Omulew. Na bardziej zorganizowane podziwianie wspaniałości powiatu pozwolą turystyczne szlaki.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola